A depresszió típusai

2023.08.11

Nagyon sok a közös vonás, depresszió esetén a lefolyása alapján különböző típusokat különböztetünk meg. A tünetek különböző mértékben, időtartamban, súlyosságban lehetnek jelen, de összességében nagyon hasonlóak egymáshoz.

Major depresszió
Unipoláris/major depresszió esetén csak depressziós epizódok figyelhetők meg, tehát a hangulat kizárólag negatív irányban leng ki. Az egyszeri depressziós epizód két héttől akár évekig is tarthat. Ha a depressziós epizód visszatér, akkor már rekurrens vagy ismétlődő depresszióról beszélhetünk. Ez általában serdülőkorban vagy fiatal felnőttkorban kezdődik, az egyes fázisok között hónapokig vagy évekig tartó tünetmentes szakaszokkal.

Bipoláris depresszió
Bipoláris depresszió esetén a normális hangulati fázisokat depresszív epizódok és mániás szakaszok váltják, ezért is nevezték korábban mániás depressziónak. A mániás fázisokra jellemző a kiemelkedően magas hangulat, fokozott aktivitás, nyugtalanság és csökkent alvásigény. Mindez hatással van az illető ítélőképességére, szociális viselkedésére, gondolkodására, komoly problémákat okozva saját maga és környezete számára. Speciális típusa a ciklotímia, melynél a depressziós epizódok és a mánia enyhébb tünetei váltakoznak, a tünetegyüttes pedig összességében legalább két évig fennáll.

Dysthimia
A dysthimia a depresszió enyhébb formája. A tünetek hatással vannak a mindennapi tevékenységek elvégzésére, de kevésbé bénítóak, mint major depresszióban. A dysthimiás zavar esetén egyes életesemények (pl.: szakítás, munkahely elvesztése) mélyebb depressziót válthatnak ki.

Szezonális affektív zavar (SAD)
A szezonális depresszió egyik legszembetűnőbb tünete, hogy az évnek mindig ugyanazon a szakaszában, ismétlődően jelentkezik. Kezdete általában a késő ősz vagy a kora tél. A tünetek a naposabb tavaszi-nyári időszak kezdetével enyhülnek. A hangulatváltozás hátterében a szervezet természetes napi ritmusainak megváltozásából, a szemek fényérzékenységéből vagy a kémiai hírvivők, mint a szerotonin és melatonin működéséből eredhetnek.

Szülés utáni depresszió
A szülés utáni depresszió hátterében hormonális, szociális és pszichológiai tényezőket feltételeznek. A szülés utáni depresszió jellemző tünetei az állandó szomorúság, sírdogálás, kedvetlenség, érdektelenség. Az anyuka nem tud örülni gyermekének, nehezen alakít ki vele kontaktust. Mindezek a tünetek előfordulhatnak bárkinél, aki gyermeket hoz a világra, de ha a szülést követő 3 hónapban jelentkeznek és két hétnél tovább fennállnak, akkor szülés utáni depresszióról beszélünk.

A hangulatzavar nem döntés kérdése!!
Figyeljünk önmagunkra és a környezetünkre is! Ha felmerül a hangulat zavar gyanúja, érdemes (és fontos) szakember segítséget kérni! #segítségetkérninemciki 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el